دی میستورا: بحران سوریه باید پایان یابد

[ad_1]

خبرگزاری فارس: «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه اعلام کرد با اینکه تروریست‌ها و معارضان در شرق حلب به غیرنظامیان اجازه نمی‌دهند این مناطق را ترک کنند اما تا کنون ۶۰هزار نفر موفق به خروج از طریق گذرگاه‌های انسانی شده‌اند.

دی‌میستورا طی ویدئو کنفرانس در نشست شورای امنیت با بیان اینکه لازم است هرچه سریعتر راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه حاصل شود، گفت طی دو هفته گذشته افزایش حملات به شرق حلب باعث شد که نیروهای دولتی سوریه بتوانند ۴۰ درصد از این مناطق را از معارضان پس‌بگیرند.

وی با ادعا اینکه حملات به غرب و شرق حلب با درجات یکسانی انجام نمی‌گیرد، اما عملیات دولت سوریه را به کشته شدن غیرنظامیان در غرب حلب متهم کرد.

دی‌میستورا: معارضان اجازه خروج از حلب را به غیرنظامیان نمی‌دهند/ جبهة النصره باید حلب را ترک کند

نماینده ویژه ملل متحد در امور سوریه تصریح کرد حدود ۶۰هزار نفر از شرق حلب فرار کرده‌اند و این در حالی است که معارضان اجازه نمی‌دهند غیرنظامیان مناطق جنگی این شهر را ترک کنند.

دی‌مستورا ابراز امیدواری کرد نشست امروز (چهارشنبه) شورای امنیت بتواند روی حل تراژدی انسانی که در حلب بوجود آمده تمرکز کند و افزود هنوز ده‌ها هزار غیرنظامی در مناطق تحت کنترل معارضان حضور دارند و وضعیت آنها هر روز وخیم‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم در شرق و غرب حلب به کمک نیاز دارند، اظهار داشت حملات به «ادلب»، ریف «دمشق» و «لاذقیه»  و دیگر مناطق ادامه دارد.

نماینده ویژه امور سازمان ملل خواستار عدم ممانعت از خروج غیرنظامیان از شرق حلب شد و مدعی شد که نگرانی وجود دارد که دولت سوریه کسانی را که از شرق حلب می‌گریزند به بهانه حضور معارضان و تروریست‌ها در میانشان بازداشت می‌کنند.

دی‌مستورا با درخواست برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای یافتن عاملین حمله به بیمارستان‌ها در حلب، افزود لازم است تمام طرفین درگیر با خروج جبهة‌النصره از شرق حلب موافقت کنند.

وی تاکید کرد پیشنهادش درباره حلب هنوز پابرجاست و گفت مقصود ما این بود جبهة النصره حلب را ترک کند و به معارضین در حلب مدیریت محلی اعطا شود نه حکومت مختار.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه همچنین تصریح کرد خشونت در حلب یک‌جانبه نبوده و درحال تخریب زیرساخت‌های این شهر است.

دی‌میستورا با پیشنهاد طرحی جهت توقف درگیری‌ها در خلب و خروج معارضان مسلح از این شهر، اظهار داشت درگیری‌ها در شرق حلب احتمالا برای هفته‌ها ادامه یابد و صدمات اساسی وارد کند. جامعه جهانی باید از طرفین درگیر بخواهد که به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند.

وی در پایان گفت حل بحران سوریه باید به نحوی باشد که دوباره به جنگ بازگشته نشود و باید به ملل متحد و سازمان‌های همکارش اجازه داده شود تا وارد شهر حلب شده و به مردم کمک کنند.

در ادامه این نشست «استفان اوبراین» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه از طریق ویدئو کنفرانس شروع به سخنرانی کرده و گفت تا کنون هزاران سوری مجبور شده‌اند از حلب بگریزند که ما ۲۵هزار عدد از آنها را رصد کرده که از این تعداد ۱۳هزار نفر از شرق حلب بوده‌اند.

اوبراین: خواستار راه‌حل سیاسی برای پایان بحران سوریه هستیم

اوبراین با ادعای اینکه صدها نفر از مردم حلب در نزاع‌های میان طرفین درگیر گرفتار شده‌اند، اظهار داشت نگرانی‌هایی وجود دارد که برخی گروه‌های معارض اجازه نمی‌دهند غیرنظامیان از حلب خارج شوند.

وی مدعی شد دولت سوریه تعدادی از غیرنظامیان را که از حلب می‌گریزند به اتهام ارتباط با گروه‌های تروریستی و معارض بازداشت می‌کنند.

این مقام ملل متحد از دولت سوریه خواست تا به سازمان ملل اجازه دهد نیازهای انسانی مردم حلب را اعلام کند اما گفت که این سازمان چیزی ندارند تا به ۴۵هزار نفری که از شرق حلب می‌گریزند ارائه دهد.

اوبراین گفت لازم است دولت سوریه شرایط امنی را برای ورود کمک‌های انسانی به حلب ایجاد کرده و از مانع شدن خودداری کند. حملات هوایی فقط منحصر به شرق حلب نبوده بلکه غرب این شهر را نیز شامل شده است.

وی از طرفین درگیر خواست تا به قوانین بین‌المللی احتارم گذاشته و از غیرنظامیان محافظت کنند و از شورای امنیت نیز خواستار شد تا به خشونت‌ها و خونریزی‌ها در سوریه پایان دهد.

انگلیس: آتش‌بس فوری باید در حلب اجرا شود

نماینده دایم انگلیس در سازمان ملل نیز در این نشست، خواستار آتش بس فوری در حلب به منظور ارسال کمک‌های انسان دوستانه به این شهر شد.

وی همچنین به شدت درگیری‌ها در این شهر اشاره کرد و گفت که نمی‌توان با شرایط اسفناک این شهر زندگی کرد.

فرانسه: تروریست‌ها از درگیر‌ی‌ها حلب سود می‌برند

از سوی دیگر، نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل نیز گفت که تنها تروریست‌ها هستند که از شرایط حلب و درگیری‌ها در این شهر سود می‌برند.

 وی تأکید کرد که راه حل سیاسی تنها راه پایان دادن به بحران کنونی سوریه است.

[ad_2]LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE