بایگانی برای بهمن, ۱۳۹۵

رئیس جمهوری تک دوره ای شد

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری فارس: «فرانسوا اولاند» سیاستمدار و رئیس‌جمهور کنونی فرانسه در روز ششم ماه می سال ۲۰۱۲ با کسب ۵۱ درصد از آراء مردم این کشور در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، به عنوان نخستین کاندیدای سوسیالیستی که توانسته بود از سال ۱۹۸۸ موفق به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شود، سکان‌ کاخ الیزه را برای یک دوره ۵ ساله را در دست گرفت و از ۱۵ مه ۲۰۱۲ رسما کار خود را به عنوان رئیس‌جمهور این کشور آغاز کرد.

کاهش بیکاری، افزایش رشد اقتصادی، کاهش کسری بودجه و بدهی‌های کشور، بهبود قدرت خرید مردم و افزایش امنیت در کشور از جمله وعده‌هایی بود که اولاند با طرح آن‌ها در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ فرانسه توانست نظر فرانسویان ناامید و درمانده از شرایط اقتصادی نامناسب را به خود جلب کند و راهگشای وی به سوی کاخ الیزه باشد.

 
رئیس جمهوری تک دوره ای شد

در این میان مقابله مؤثر با معضل بیکاری و واژگون کردن منحنی بیکاری در فرانسه و بهبود قدرت خرید فرانسویان از مهمترین وعده‌هایی بود که اولاند در دوران تبلیغات انتخاباتی خود آن‌ها را مطرح کرده بود؛ وعده‌هایی که فرانسوی‌های درمانده از اوضاع نامناسب اقتصادی و بازار کار در کشور را بر آن داشت که در جریان انتخابات به امید بهبود شرایط زندگی خود و فرزاندشان نام «فرانسوآ اولاند» را در صندوق‌های اخذ رأی بیندازند و به آینده‌ای روشن چشم بدوزند.

انتخابی که اکنون با گذشت حدود ۵ سال از آن روز‌ها نه تنها چشم‌انداز روشنی را پیش روی آنها نگشوده بلکه اوضاع را در برخی زمینه‌ها از جمله در زمینه‌های بیکاری، ناامنی، تهدیدهای تروریستی و جرم و بزه از قبل نیز نامساعدتر و وخیم‌تر کرده است.

حالا اولاند عنوان نامحبوب‌ترین رئیس‌جمهور جمهوری پنجم فرانسه را یدک می‌کشد و فرانسوی‌ها وی را در اداره امور کشور و برآورده کردن انتظارات و خواسته‌ها خود ناتوان ارزیابی می‌کنند.

 
رئیس جمهوری تک دوره ای شد

اولاند که نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ را به کاهش نرخ بیکاری در کشور منوط و اعلام کرده بود اگر نتواند بیکاری را تا سال ۲۰۱۷ در کشور کاهش دهد، در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی نامزد نخواهد شد، اوایل ماه دسامبر گذشته با اذعان به شکست در مبارزه با معضل بیکاری و در پی افزایش قابل توجه نارضایتی‌ مردم، رسما انصراف خود از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۷ فرانسه را که در روزهای ۲۳ آوریل و ۷ ماه می آینده برگزار خواهد شد، اعلام کرد و رئیس‌جمهور تک دوره‌ای فرانسه شد.

* سیر صعودی معضل بیکاری

از زمان روی کار آمدن فرانسوآ اولاند تاکنون، بیکاری در فرانسه هر ساله افزایش یافته و روند آن هرگز متوقف نشده است و این کارنامه‌ای فاجعه‌بار برای این رئیس‌جمهور سوسیالیست است.

طبق آمار مؤسسه ملی آمار فرانسه موسوم به «اینسی»، شمار مجموع بیکاران فرانسوی هم‌اکنون در فاصله کمتر از ۳ ماه به پایان رسمی دوران ریاست جمهوری اولاند به رقم ۶ میلیون و ۵۵۰ هزار نفر رسیده است که این آمار از افزایش ۲۶٫۳ درصدی شمار بیکاران ظرف دوران ریاست جمهوری اولاند حکایت دارند.

تداوم سیر صعودی بیکاری در فرانسه از جمله معضلات مهمی است که مردم فرانسه با آن مواجه هستند؛ معضلی که اولاند وعده داده بود منحنی فزاینده آن را خیلی سریع معکوس و یک رقمی کند حال آنکه آمارها از عدم تحقق این وعده خبر می‌دهند.

اوضاع نامناسب بازار کار و معضل بیکاری در این کشور به حدی است که کارشناسان و اقتصاددان‌ها نیز بدبینی خود را پنهان نکرده و می‌گویند که فرانسه در بحران فرو رفته و چشم‌انداز روشنی پیش روی آن نیست.

 
رئیس جمهوری تک دوره ای شد

کمیسیون اروپا نیز چندی پیش طی گزارش بررسی مشکلات اقتصادی برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از عملکرد دولت فرانسه در مبارزه با معضل بیکاری انتقاد کرده و اعلام کرد که پیشرفت‌های فرانسه در زمینه اصلاح و حمایت از مشاغل محدود بوده است و متقضایان شغل تنها به آموزش محدود دسترسی دارند و خدمات دیگری به آنها ارائه نمی‌شود.

*رشد اقتصادی صفر درصدی

کشورهای عضو گروه ۷ با بحران اقتصادی جدیدی مواجه هستند و در این میان فرانسه بیش از همه دچار مشکلات اقتصادی است. رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در ۴ ماهه دوم ۲۰۱۶ صفر درصد گزارش شده است. این میزان رشد نشان‌دهنده کاهش شدید رشد اقتصادی نسبت به ۴ ماه نخست سال است.

*افزایش کسری بودجه و بدهی‌های عمومی کشور فراتر از پیش‌بینی‌ها

پیامدهای ناشی از بحران بدهی مالی اقتصادی شماری از کشورهای اروپایی را با مشکلات جدی مواجه کرده است و اقتصاد فرانسه نیز از پیامدهای آن در امان نمانده‌ است به گونه‌ای که کسری بودجه و بدهی‌های عمومی فرانسه پیوسته در حال افزای است و در این میان عملکرد نامناسب اولاند نیز بر وخامت اوضاع افزوده است.

این در حالیست که دولت سوسیالیست فرانسه به رغم وعده‌های انتخاباتی، طرح‌های ریاضت اقتصادی را با هدف کاهش کسری بودجه به مردم این کشور تحمیل کرده است و نتیجه اینکه بسیاری از بخش‌های فرانسه از اعمال این تدابیر ریاضتی که آنها را با مشکلاتی همچون کاهش قدرت خرید و افزایش بیکاری مواجه کرده ناراضی‌اند و این مشکلات را از چشم دولت می‌بینند.

 اولاند، رئیس‌جمهور کاهش قدرت خرید مردم

با گذشت نزدیک به ۵ سال از وعده اولاند برای افزایش قدرت خرید مردم، تغییری در وضعیت اقتصادی فرانسه ایجاد نشده و فرانسویان فرانسوآ اولاند را «رئیس‌جمهور کاهش قدرت خرید مردم» می‌خوانند و معتقدند که وی در این زمینه رکورد سایر رؤسای جمهور از سال ۱۹۸۴ را شکسته است.

افزایش ناامنی و تهدیدهای تروریستی در فرانسه

نتایج تحقیق سالانه رصدخانه ملی جرائم فرانسه و مؤسسه ملی آمار این کشور که اخیرا منتشر شد نشان می‌دهد که تهدیدهای تروریستی و ناامنی هم‌اکنون به بزرگترین موضوع نگرانی فرانسوی‌ها تبدیل شده است.

طبق نتایج این تحقیق، موج حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ این کشور، نگاه فرانسویان نسبت به موضوع ناامنی در کشور را تغییر داده است به گونه‌ای که تروریسم هم‌اکنون نخستین منبع نگرانی مردم این محسوب می‌شود و اغلب فرانسویان در کشورشان احساس ناامنی می‌کنند.

این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که شمار زیادی از مردم قربانی جرم و بزه شده‌اند اما اقدام به طرح شکایت نکرده‌اند.

براساس نتایج این تحقیق سالانه، ۳۰٫۴ درصد فرانسوی‌های پرسش‌شونده در این تحقیق، موضوع «تروریسم» را «نگران‌کننده‌ترین مشکل‌ و چالش» پیش روی خود اعلام کرده‌اند و ۳۰٫۹ درصد نیز چنین ارزیابی را در خصوص «معضل بیکاری» داشته‌اند.

از سوی دیگر طبق نتایج این تحقیق، خشونت‌های فیزیکی خارج از خانه که اغلب علیه زنان صورت می‌گیرد طی یکسال گذشته افزایش یافته و روندی صعودی را طی می‌کند.

این اتفاقات دقیقا همان چیزیست که علاوه بر نگران کردن شهروندان فرانسوی نسبت به اوضاع امنیتی کشورشان، گردشگران خارجی را نیز بر آن داشته که از سفر به فرانسه صرفنظر کنند چرا که اغلب آن‌ها هم اینک بر این باورند که به رغم تدابیر کنترلی و امنیتی دولت فرانسه، تروریست‌ها باز هم قادر هستند به راحتی برنامه‌های خود را عملی کنند و نگران آنند که با سفر به فرانسه ممکن است خود نیز به یکی از قربانیان حملات آتی در این کشور تبدیل شوند؛ حملاتی که در صورت وقوع، همچون حملات گذشته تنها ابراز تأسف دولت پاریس و اعلام همبستگی آن با خانواده‌های قربانیان را به دنبال خواهد داشت.

بررسی اجمالی وعده‌های دوران تبلیغات انتخاباتی اولاند پس از گذشت ۵ سال نشان می‌دهد که وی تقریبا در تحقق هیچ یک از وعده‌های خود موفق عمل نکرده و اوضاع کنونی فرانسه طی دوران ریاست جمهوری وی نه تنها بهتر از قبل نشده بلکه در برخی زمینه‌ها پس‌رفت نیز داشته است؛ اتفاقی که موجب آن شد اولاند را به عنوان رئیس‌جمهوری که به وعده‌هایش عمل نکرده، به «رئیس‌جمهور تک‌دوره‌ای» فرانسه تبدیل کند.

[ad_2]

یادداشت یادگار امام برای حسن حبیبی

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری ایلنا: یادگار امام در صفحه اینستاگرام خود یاد حسن حبیبی را گرامیداشت.
 
یادگار امام در صفحه اینستاگرام خود نوشت:
امروز سالروز درگذشت یکى از پاکترین و شریف‌ترین سیاست‌مداران ایران است. عزیز از دست رفته و پاک طینتمان دکتر حسن حبیبى. این بزرگوار را شاید برخى با سه دوره حضور در جایگاه معاونت اول رییس جمهور در دوره ریاست جمهورى حضرات آقایان هاشمى و خاتمى و یا چندین سال وزارت در زمان امام و در دولت حضرت آیت‌الله خامنه‌اى و مهندس موسوى بشناسند؛ اما نقش آن بزرگوار به سال‌ها قبل از آن باز مى‌گردد و یکى از نقاط اوج آن حضورش در نوفل لوشاتو و در پرواز انقلاب است. سالروز درگذشت ایشان را به همسر بزرگوار و دختر مکرمه‌شان تسلیت مى‌گویم. یادش همواره با ما هست، نامش همواره بر زبان‌ها به نیکى جارى باد.
 
یادداشت یادگار امام برای حسن حبیبی 

[ad_2]

نگرانی یونیسف از کاهش کمک های مالی آمریکا

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری ایلنا: به نقل از خبرگزاری فرانسه، صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) در رابطه با احتمال کاهش بودجه سال ۲۰۱۷ این سازمان به دلیل کاهش احتمالی کمک‌های آمریکا، ابراز نگرانی کرد.

یونیسف برای کمک به ۴۸ میلیون کودکی که در مناطق بحران‌زده جهان زندگی می‌کنند، سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بودجه درخواست کرد.

نزدیک به نیمی از بودجه درخواستی یونیسف در سال ۲۰۱۷ قرار است برای کمک به کودکان سوری که در این کشور حضور داشته و یا به کشور‌های دیگر پناهنده شده‌اند، اختصاص داده شود.

رقم درخواستی یونیسف برای سال ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته میلادی ۱۸ درصد افزایش داشته است.

ایالات متحده آمریکا بیشترین کمک مالی را به یونیسف پرداخت می‌کند. آلمان، بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از آمریکا بیشترین کمک مالی را به یونیسف پرداخت می‌کنند.

[ad_2]

توییت سخیف نماینده انگلیس درباره ایران

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

باشگاه خبرنگاران جوان: «متیو رایکرافت» نماینده انگلیس در سازمان ملل، مدعی شد شورای امنیت سازمان ملل آزمایش موشکی توسط ایران را تائید کرده است.

وی گفت: کمیته قطعنامه ۲۲۳۱ این مسئله را مورد بررسی قرار می‌ دهد.

رایکرافت در توییتر ادعا کرد شلیک موشک توسط ایران تائید شد. یک گام ثبات ‌زدای دیگر در منطقه ‌ای‌بی‌ثبات. کمیته ۲۲۳۱ آن را بررسی می‌کند.

این در حالی است که روز گذشته «فاکس نیوز» به نقل از مقامات نظامی آمریکا مدعی شد که ایران یک فروند موشک بالستیک میان ‌برد آزمایش کرده است.

قطعنامه ۲۲۳۱ که توافق هسته ‌ای زیرمجموعه آن است از ایران خواسته روی موشک‌هایی که برای داشتن قابلیت حمل کلاهک اتمی طراحی شده‌اند، کار نکند.

ایران، روسیه و چین تأکید دارند که لحن به کار رفته در قطعنامه الزام‌آور نیست. کشورهای غربی هم از به کار بردن عبارت «نقض قطعنامه» خودداری کرده و آن را ناهمخوان یا ناقض روح قطعنامه توصیف کرده‌اند.

در ماه مارس سال گذشته هم شورای امنیت برای بررسی آزمایش موشکی توسط ایران تشکیل جلسه داد و بدون صدور قطعنامه یا اقدام خاصی به جلسه خود پایان داد

[ad_2]

سفارت آمریکا در کویت تمام روادید را باطل کرد

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری ایرنا: سفارت آمریکا در کویت در اقدامی سیاسی و در راستای اجرای فرمان دونالد ترامپ تمامی روادید صادر شده برای اتباع هفت کشور را که پیش از ۲۷ ژانویه صادر شده است، باطل کرد .

سفارت آمریکا در کویت با صدور بیانیه ای مدعی شده است که در راستای حمایت از امنیت ملی این کشور این اقدام را اتخاذ می کند و تا ۹۰ روز قانون ممنوعیت ورود اجرا می شود .

پیش از این دولت کویت اعلام کرده بود که پس از آغاز اجرای فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درمورد ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور به ایالات متحده با واشنگتن در این زمینه همکاری می کند.
رئیس جمهوری آمریکا به عنوان نخستین قدم ها در مسیر اصلاحات مهاجرتی به اقداماتی از قبیل افزودن ۵ هزار نیروی تازه به نیروهای مرزبانی و بالا بردن شمار ماموران انتظامی مهاجرت و مرزبانی آمریکا تا سطح سه برابر شمار موجود به منظور شناسایی، بازداشت و اخراج کسانی که بطور غیر قانونی وارد این کشور شده و وجودشان خطری برای امنیت این کشور محسوب می شود، اشاره کرد.
به موجب فرمان ترامپ ورود پناه جویان به مدت ۱۲۰ روز به خاک آمریکا به حالت تعلیق درآمده و شهروندان کشورهای عراق، ایران، سودان، لیبی ،سوریه، سومالی و یمن نیز به مدت ۹۰ روز از ورود به آمریکا منع شدند.
مقامات کاخ سفید دراین باره به خبرنگاران گفتند که اتباع این هفت کشور که دارای گرین کارت آمریکا هستند، برای ورود به آمریکا مورد به مورد بررسی می شوند و اگر آنها قصد سفر به خارج از آمریکا را دارند باید پیش ازآن که کشور را ترک کنند، با کنسول آمریکا چک کنند که قادر به بازگشت به آمریکا باشند.
فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درمورد منع ورود اتباع هفت کشور مسلمان به خاک آمریکا تاکنون با اعتراض های گسترده جهانی روبه رو شده است.
بسیاری از شخصیت ها، سازمان ها و نهادهای بین المللی و حتی عموم مردم دنیا در شبکه های اجتماعی، این تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را نژاد پرستانه و غیرانسانی دانستند.

[ad_2]

فال روزانه ۱۳۹۵/۱۱/۱۳

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

فـال روزانـه - Daily Omen

فال روزانه چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵

چند کلمه برای آنهایی که امروز تولدشان است

دوست عزیزی که ۱۳ بهمن به دنیا آمده ای، تولدت مبارک! یک سال پر از انرژی در انتظارتان است. تحت هر شرایطی که باشید دیگران درخشش منحصر به فردی که در وجودتان هست را خواهند دید. به پایان رساندن پروژه هایی که در دست انجام دارید برایتان راحت خواهد بود و به نتایج خوبی دست پیدا خواهید کرد. شاید یکی دو ماه اول کی با سرگشتگی و بلاتکلیفی همراه باشد، اما با فرا رسیدن فصل بهار خوش شانسی به سراغتان خواهد آمد و راه خود را خواهید یافت و کنترل امور را در دست خواهید گرفت. شما تا مهر ماه روزهای خوب و بدون چالش های جدی را به همراه خواهید داشت، اما در فصل پاییز ممکن است در رابطه عاطفی و یا شراکت تجاری خود با چالش هایی مواجه شوید که هر چند کمی شما را آزار می دهند در نهایت به استحکام بیشتر این رابطه خواهند انجامید، کافی است انصاف داشته باشید و آرامش خود را حفظ کنید تا همه چیز به خوبی پیش برود.

فـال روزانـه - Daily Omen
 

امروز اگر مجبور به انجام کارهایی باشید که محدودیت زمانی دارند و انجام آنها فوریت دارد احساس فشار و استرس زیادی خواهید داشت. اطرافیانتان و موقعیت هایی که برایتان پیش می آیند اصلا طبق انتظاراتتان نیستند و همه چیز برایتان چالش برانگیز به نظر می آید. کارهایتان را اولویت بندی کنید و با احتیاط و با حوصله پیش بروید، هر چقدر بیشتر عجله کنید احتمال این که اشتباه کنید بالاتر خواهد رفت و فقط خودتان را خسته خواهید کرد. خیالتان راحت باشد، اگر کارهایتان را تکمیل نکنید دنیا به آخر نخواهد رسید. همیشه عمل کردن مهمتر از حرف زدن است، اما حرفی که با دقت زده شود و کلماتی که درست انتخاب شوند حتی کوه را هم جابجا خواهند کرد.

فـال روزانـه - Daily Omen
 
شما معمولا در هر گروهی که قرار داشته باشید خودتان را درگیر مسائل حاشیه ای نمی کنید، اما امروز برای حمایت از یکی از دوستانتان خودتان را وارد ماجرایی خواهید کرد که ممکن است به ضررتان تمام شود. قبل از هر کاری و پیش از به زبان آوردن هر کلامی با احتیاط کامل همه جوانب را در نظر گرفته و قبل از این که خودتان را بیش از اندازه درگیر این مسئله کنید از این که برایتان دردسری به همراه نخواهد داشت اطمینان حاصل کنید. شما که نمی خواهید رابطه خودتان با سایر اعضای این گروه را به خاطر بیندازید؟ کسی که دوستش دارید ناراحتتان کرده و شما نگران این هستید که شاید نتوانید احساس خود را از او مخفی کنید، به نظرتان بهتر نیست در مورد این مسئله صحبت کنید؟

فـال روزانـه - Daily Omen

رویاها و اهدافتان نزدیک تر از هر زمان دیگری به نظر می رسند و شما حاضرید فراتر از زحمات همیشگیتان رفته و خودتان را برای رسیدن به هدفتان تحت فشار قرار دهید. در این راه باید با افراد صحیح که می توانند شما را حمایت کرده و با کمک های خود راه را برایتان هموارتر کنند ارتباط برقرار کنید. همزمان با استفاده از انرژی زیادی که در وجود خود احساس می کنید، قدرت تفکرتان را نیز به کار بگیرید تا به بهترین نتایج برسید. میلی که به متحول کردن زندگیتان احساس می کنید را قدر بدانیدف اما این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که خوشبختی واقعی را باید ابتدا در ذهن خود بسازید. خوشبختی را نمی توان یافت، بلکه باید آن را ساخت.

فـال روزانـه - Daily Omen

امروز شما آماده اید تا فراتر از احساس عدم امنیت و کمبود اعتماد به نفس گاه و بیگاه خود رفته و برای نزدیک تر شدن به اهداف خود حتی از منطقه امن خود خارج شوید و در مقابل چیزهایی که معمولا شما را متوقف می کرده اند با قدرت تمام خواهید ایستاد. آیا شما دارید مغازه ها را در به در برای خریدن چیز خاصی زیر و رو می کنید؟ احتمال این که بتوانید آنچه می خواهید را در مغازه هایی که معمولا برای خرید می روید به این راحتی ها پیدا کنید خیلی کم است و مغازه های آنتیک فروشی و سمساری ها جاهای بهتری برای یافتن شیء مورد نظرتان خواهند بود؛ چرا شانستان را امتحان نمی کنید و به این جاها یک سری نمی زنید؟

فـال روزانـه - Daily Omen
 
اگر چیزی را گم کرده بودید و از یافتن آن نا امید شده اید، امشب در عالم خواب جایی که می توانید آن را پیدا کنید را خواهید دید. البته اگر بلافاصله پس از دیدن این خواب به دنبال این شیء گمشده نگردید و یا خوابتان را یک جا یادداشت نکنید به احتمال زیاد فردا که از خواب بیدار شوید دیگر چیزی از آن یادتان نخواهد بود. شما در حال حاضر جسارت و شهامت زیادی در خود احساس می کنید و برای رویاروی دنیای وحشی بیرون آماده اید. در این میان یکی از دوستان و نزدیکان مورد اعتمادتات با حرف هایی که می زند شور و هیجان بیشتری برای دنبال کردن رویاهایتان به شما خواهد بخشید و به دنبال این مکالمه شما قدم در راه جدیدی خواهید گذاشت.
 
فـال روزانـه - Daily Omen
شما آماده اید تا با اعتماد به نفس تمام هر مانعی که سر راهتان قرار بگیرد را از میان برداریدا. فقط باید حواستان باشد در رویارویی با این مشکلات کمی خلاقیت به خرج داده و فراتر از روش های تکراری و همیشگیتان بروید. امروز عشقتان کمی بداخلاق و بدقلق شده است و دلش هم نمی خواهد در مورد دلیل این بدخلقی اش توضیح بدهد و راجع به آن صحبت کند. شاید این وضعیت شما را کمی معذب کند، اما به احتمال زیاد ناراحتی طرف مقابلتان ارتباطی به شما ندارد و بهتر است اگر کمکتان را نمی خواهد او را به حال خودش بگذارید تا این مشکلش را با خودش حل کند. سعی کنید تا فردا که این حالت برطرف می شود کمی از او فاصله بگیرید و بگذارید به حال خودش باشد.

فـال روزانـه - Daily Omen

 
امروز شما از ارتباط و سر و کله زدن با دیگران لذت می برید و از اتفاقات خوشایند غیر منتظره ای که برایتان می افتند نیز خوشحال هستید. اگر می خواهید خودتان را محدود نکنید و از این که موقع رنگ کردن تصویر زندگیتان کمی از خط بزنید بیرون هراسی نداشته باشید. هیچ وقت برای این که کسی را بسوزانید حرفی را به زبان نیاورید و همیشه و تحت هر شرایطی صداقت در رفتار و کلامتان را حفظ کنید، همیشه مهربانی در کلامتان خیلی بیشتر می تواند اثرگذار باشد. اگر اهل ورزش هستید و این اواخر بیش از اندازه به خودتان فشار آورده اید سعی کنید امروز را به خودتان استراحت بدهید و اگر اصرار دارید حتما ورزش کنید بیشتر تمرینات کششی انجام دهید.
 
فـال روزانـه - Daily Omen
 
امروز در راه رسیدن به هدفی که این اواخر احساس می کرده اید تنها یک قدم با شما فاصله دارد ناگهان با موانع غیر منتظره ای مواجه خواهید شد. کوچک یا بزرگ بودن این موانع زیاد برایتان فرقی نمی کند و به هر حال باعث ناراحتی شما خواهد شد. تنها کاری که از دست شما برمی آید این است که با این مشکل روبرو شده و آن را حل کنید و به راهتان ادامه دهید، شما که نمی خواهید به خاطر این مشکل کوچک قید هدفتان را بزنید؟! خوشبختانه امروز شما آماده اید تا هر کاری که به شما محول می شود را به خوبی و با سرعت انجام دهید و هیچ محدودیتیدر توانایی هایتان احساس نمی کنید. فقط حواستان باشد این همه انرژی که مصرف می کنید را باید با تغذیه سالم جبران کنید.

فـال روزانـه - Daily Omen

 
زندگی یک بازی است و شما آماده برای این بازی به دنیا آمده اید و هیچ چیزی نمی تواند در مسیر دنبال کردن اهدافتان جلوی شما را بگیرد. کودک درونتان را آزاد بگذارید تا راهی که خودش می خواهد را در پیش بگیرد و نگران قضاوت دیگران نباشید. امروز ممکن است به شخص جدیدی معرفی شوید که به احتمال زیاد در مرحله ای از زندگیتان نقش پر رنگ و مهمی را ایفا خواهد کرد. شما خیلی زود با او ارتباط برقرار خواهید کرد و نقاط مشترک زیادی بین او و خودتان پیدا خواهید کرد. این شخص به احتمال زیاد دوست خوبی برای شما خواهد شد و حتی اگر از جنس مخالف باشد این احتمال وجود دارد که رابطه ای عاشقانه بین شما ایجاد شود، فقط در نظر داشته باشید که زیاد تند پیش نروید.

فـال روزانـه - Daily Omen

احساس می کنید ماجرای اسرار آمیزی دارد در اطرافتان اتفاق می افتد و ذهنتان به شدت درگیر پی بردن به آن است. این اتفاق خواه در خانواده و خواه در محل کارتان و یا در همسایگیتان باشد شما مصمم هستید که به واقعیت آن پی ببرید. ممکن است برای کشف این ماجرا کارهایی بکنید که معمولا انجام نمی دهید، اما باید حواستان را جمع کنید که زیاد در سوال و جواب کردن زیاده روی نکنید، و جواب هایتان را به گونه ای پیدا کنید که باعث معذب شدن و یا ایجاد واکنش منفی در دیگران نشود. فکر نکنید مجبور هستید تمام کارهایی که روی میزتان جمع شده اند را همین امروز انجام دهید، کارهایتان را اولویت بندی کرده و آنهایی که فوریت ندارند را برای فردا بگذارید.

فـال روزانـه - Daily Omen

شما امروز پر از انرژی و آماده هستید تا با سرعت تمام طوری پیش بروید که هیچ کس حتی به گرد پایتان هم نرسد. شما احساس می کنید که در حال حاضر از پس انجام هر کاری بر می آیید و روش منحصر به فردی که در حل مشکلات دارید نیز به شما کمک خواهد کرد تا هر مشکلی که سر راهتان قرار بگیرد را به سریع ترین شکل ممکن حل کنید. فقط این نکته را باید در نظر داشته باشید که حرف ها و نظراتتان را به زور به کسی تحمیل نکنید و به حرف های آنها هم گوش کنید و ببینید چه می گویند. امروز با نگاهی به درونتان و دیدن تغییرات عمیقی که در وجودتان ایجاد شده اند شاید کمی نگران شوید، اما اینها همه نشانگر رشد فردی شما هستند.

فـال روزانـه - Daily Omen
 

شما امروز بر عکس همیشه موقع انجام کارهایتان غرغر نمی کنید و دوباره نسبت به استعداد و توانایی خود احساس اعتماد می کنید. این احساس باعث خواهد شد در انجام کارهایتان آنقدر موفق باشید که شاید حتی در پایان روز تصمیم بگیرید برای خودتان یک جایزه بخرید. امروز دور بودن از عشقتان باعث ناراحتی و بی حوصلگی شما شده است. تلاش برای برقراری ارتباط تلفنی نیز به احتمال زیاد بی نتیجه خواهد بود و تنها باعث احساس عصبانیت و دل نگرانی بیشتر شما خواهد شد. اجازه ندهید افکار مسخره کنترل ذهنتان را در دست بگیرند و خودتان را تا زمانی که طرف مقابلتان خودش با شما تماس بگیرد، با انجام کارهای دیگرتان سرگرم کنید.

[ad_2]

گیر کردن دست کارگر جوان در دستگاه پرس

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری میزان: بی احتیاطی کارگر چاپخانه ای هنگام کار با دستگاه پرس صحافی حادثه آفرید و باعث صدمه دیدن دست وی شد.
 
در پی تماس کارگران یک چاپخانه با سامانه ۱۲۵ و اعلام بروز این حادثه، ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران بلافاصله تش نشانان ایستگاه ۱۲۰ را به خیابان ستارخان، خیابان نامجو جنوبی اعزام کرد.

عباس جعفری فرمانده آتش نشانان اعزامی در این خصوص اظهار داشت: کارگر جوانی در یک چاپخانه مشغول کارکردن با دستگاه پرس صحافی بود که ناگهان براثر بی احتیاطی دست چپ وی لای دستگاه گیر کرد.

 
گیر کردن دست کارگر جوان در دستگاه پرس

وی افزود: آتش نشانان به سرعت و با دقت بسیار با استفاده از تجهیزات لازم، قطعات دستگاه را باز کرده و دست این کارگر جوان را که دچار آسیب دیدگی شده بود خارج کردند.

جعفری با اشاره به اینکه کارگر مصدوم برای انتقال به مرکز درمانی، تحویل امدادگران اورژانس شد، به شهروندان توصیه کرد: هنگام کار با این گونه تجهیزات و دستگاهها بسیار احتیاط کرده و تمام موارد ایمنی را به دقت رعایت کنند.

 
گیر کردن دست کارگر جوان در دستگاه پرس 

[ad_2]

آغاز اختتامیه تئاتر فجر با صدای استاد شجریان

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری ایلنا: آیین اختتامیه سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی(معاون هنری)، مهدی شفیعی، محمدولی ابطحی و هنرمندانی همچون حسین پاکدل، رضا کیانیان و … در تالار وحدت آغاز شد.

مراسم اختتامیه با اجرای پرفورمنسی درباره شهدای آتش‌نشان آغاز به کار کرد.

پخش نماهنگی از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی دیگر بخش آیین اختتامیه بود که پخش صدای محمدرضا شجریان با ترانه «ایران ای سرای امید» با تشویق و صدای دست‌های حاضران در سالن همراه بود.

احسان کرمی که اجرای مراسم اختتامیه را به عهده دارد، با اشاره به زمان محدود مراسم گفت: من با اجازه شما از طرف همه هنرمندان برگزیده از خانواده‌ام، پدر و مادرم و همه اساتیدم از روزی که به دنیا آمده‌ام تا وقتی زنده‌ام تشکر می‌کنم! پس اگر موافق هستید ریتم مراسم را بالاتر ببریم و برگزیده‌ها صحبت نکنند.

 
آغاز اختتامیه تئاتر فجر با صدای استاد شجریان

سعید اسدی دبیر سی و پنجمین جشنواره تىاتر فجر در این مراسم گفت: امشب شب پر اشتیاق و پر  احساسی برای هنرمندان است و به خاطره جمعی همه هنرمندان افزوده خواهد شد.

اسدی ادامه داد: امسال در حوزه‌های متنوع و گوناگونی آثار روی صحنه رفتند و سال پویایی برای نقد و نظر و گفت‌وگو ایجاد شد و ما پذیرای این نقدها و اظهارنظرها بودیم.

اسدی با بیان اینکه این اتفاق خجسته که بخشی از تئاتر ما است فرصتی برای این است که گردهمایی باشکوه و فرصت تبادل اندیشه و تجربه برگزار شد.

در ادامه برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره به این شرح اعلام شد:

بخش طراحی نور

بخش مسابقه جوان

برگزیده: شهاب مهربان پور(نمایش لوسیا)

بخش مرور تئاتر ایران

تقدیر: علی قربانی‌فر(نمایش افراسیاب)

بخش مسابقه جوان:

برگزیده: سمیه ارقبایی(نمایش یتیم خانه فونیکس)

بخش مرور تئاتر ایران:

تقدیر: مجید ادراکی(نمایش مرگ انجل ها)

بخش طراحی گریم و ماسک

بخش مسابقه بین‌الملل:

تقدیر: ماریتا گلومهوا(نمایش من، سیزیف)

برگزیده: سارا اسکندری (نمایش رویای نیمه‌شب تابستان)

بخش موسیقی:

در بخش محیطی، آلترناتیو و دیگر گونه‌های نمایش بیرونی:

 هیات داوران منتخبی ندارد

بخش خیابانی:

تقدیر: علی سینا رضانیا (نمایش فیش)

برگزیده: احمد جعفری (نمایش مستند پخش نشده میرزا)

بخش مسابقه جوان:

کاندیدا ندارد،

تقدیر:  بهنام رحیمی ( نمایش چهل گیس و حسن کچل )

برگزیده : میلاد قنبری (نمایش یتیم خانه فونیکس)

بخش مرور تئاتر ایران:

برگزیده: احسان آنالویی (نمایش چیدار)

بخش تئاتر بین‌الملل:

برگزیده: فرشاد فزونی (نمایش خوشبختی‌های کوچک سوسک شدن)

طراحی حرکت:

نمایش‌های آلترناتیو:

تقدیر: گروه نمایش موزه گردی به کارگردانی رضا غیور

تئاتر شورایی:

تقدیر: گروه نمایش داستان مردم به کارگردانی پیام عزیزی

طراحی حرکت:

تقدیر: مهرداد آبجار (مهراوه عشق)

بخش طراحی صدا:

تقدیر: لیزا ورول (نمایش یک)

احسان کرمی، مجری برنامه با اتمام بخش اول اهدای جوایز برگزیدگان، بخش بعدی برنامه را تقدیم به تمام کسانی کرد که جان خود را فدای این آب و خاک کردند و کلیپی برای تقدیر از یک شهید هنرمند تئاتر پخش شد. همچنین از خانواده شهید تواضع تقدیر شد.

بخش موضوعی:

تقدیر:

بزم و رزم به کارگردانی ابوالفضل طبسی

املت با گوجه ایرانی به کارگردانی پارسوا پاکیزه

بازگشت به کارگردانی داریوش نصیری

و هزار سال و یک روز به کارگردانی عباس کریمی

مهراوه عشق به کارگردانی راشین امامی

انجمن تئاتر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از این آثار سال آینده برای اجرا حمایت می‌کند:

نگاه‌مان می‌کنند به نویسندگی نغمه ثمینی

پستو، باقر سروش

خاطرات هنرپیشه نقش دوم، افشین زمانی

پرواز شماره ٧٤٥، مرجان پورغلامحسین

تقدیر:

بیژن مرادی

بهنام کاوه (نمایش کوچ)

شقایق فتحی (نمایش خوب، بد، زشت)

بخش طراحی لباس:

بخش مسابقه تىاتر جوان:

برگزیده: سیامک دورانی (یتیم خانه فونیکس)

بخش مرور تئاتر ایران:

تقدیر: سمانه احمدی مطلق (نمایش چیدار)

بخش مسابقه تئاتر بین الملل:

برگزیده: شیما میرحمیدی (رویای نیمه شب تابستان)

بخش طراحی صحنه:

بخش محیطی و فضاسازی:

برگزیده: سعید بهنام خانیکی و خانم ها نسیم ریاضی و شیرین فرشباف برای نمایش برگرد مرا ببین

بخش تىاتر خیابانی:

برگزیده: مسعود براهمی و کاشانی برای نمایش زیرزمین

مسابقه تئاتر جوان:

تقدیر: سیاوش عالی پور (سرگذشت نابهنگام زنی که مدام می خندید)

برگزیده: داود مرگان (یتیم خانه فونیکس)

بخش مرور تىاتر ایران:

تقدیر: روح الله امامی (چیدار)

برگزیده: مرتضی نجفی (قاقمان)

بخش مسابقه تئاتر بین الملل:

تقدیر: مصطفی کوشکی (رؤیای نیمه شب تابستان)

برگزیده: امیرحسین دوانی (صور اسرافیل)

بخش دیگر برنامه پخش کلیپی به نام «فصل کوچ» بود، که یادی از هنرمندان مرحوم در سال گذشته بود. هنرمندانی چون داود رشیدی، جعفر والی، بهمن زرین‌دست، رکن‌الدین خسروی، کاظم افرندنیا و دنیا فنی‌زاده. در این بخش هم در قسمتی از نماهنگ صدای محمدرضا شجریان با آواز بلبل سرگشته پخش شد که با اشتیاق و تشویق حاضر همراه بود.

بخش جایزه بازیگری مرد:

در این بخش، رضا کیانیان، مرضیه برومند، سیاوش طهمورث، شهرام زرگر و مسعود دلخواه برای اهدای جوایز روی صحنه حاضر شدند.

بخش محیطی:

تقدیر: مرتضی ضرابی (خرده ریز)

برگزیده: بانیپال شومون (برگرد مرا ببین)

تئاتر خیابانی:

تقدیر:

أمین چاه شوری (هرچی سنگه برا پای لنگه)

مهدی ضیاییان‌پور

محمدهادی عطایی (چهار طبقه)

برگزیده: فرامرز قلیچ خوانی (فیش)

[ad_2]

حلقه های زحل از نزدیک‌ترین نمای ممکن

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری ایسنا: تصاویری که به تازگی توسط فضاپیمای کاسینی ناسا منتشر شده، مشاهده حلقه‌های زحل را به شکلی باورنکردنی از نزدیک‌ترین نما ممکن ساخته است.
 
به نقل از ناسا، فضاپیمای کاسینی هم‌اکنون در فاز گشت‌زنی در اطراف حلقه‌های زحل قرار دارد و مشاهده این حلقه‌های خیره‌کننده متشکل از بقایای یخ را ممکن ساخته است.

بینندگان اکنون می‌توانند نزدیک‌ترین تصاویر از بخش‌های بیرونی حلقه‌های اصلی را مشاهده کنند و این امر یک فرصت استثنایی را در اختیار دانشمندانی که مدتها منتظرش بودند قرار داده تا ویژگی‌های آن را بهتر بررسی کنند.

این تصویر منطقه بیرونی حلقه B زحل را نشان می‌دهد.

 
حلقه های زحل از نزدیک‌ترین نمای ممکن 

[ad_2]

آينده مبهم زنان جويای کار

سه شنبه, بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

روزنامه وقایع اتفاقیه: «يک لحظه خودتان را بگذاريد به جاي کارفرمايي که قرار است بين دو نفر مرد و زن (با فرض محال دسترسي به موقعيت شغلي برابر) انتخاب کرده که کدامشان را استخدام کند. از همين الان معلوم است  سراغ کسي مي‌رود که نه قرار است براي مرخصي ۶‌ماهه زايمان حقوق مطالبه ‌کند و نه با ۲۰‌سال کار بازنشسته مي‌شود!
 
اين يعني بازتر‌شدن جا براي مردها… با اين طرح‌ها، ديگر امنيت شغلي براي زناني که تازه وارد بازار کار مي‌شوند، وجود نخواهد داشت.» اينها و واکنش‌هايي از اين دست، از‌جمله تازه‌ترين واکنش‌هاي فعالان حقوق زنان به مصوبه اخير مجلس بوده است؛ مصوبه‌اي که به سازمان‌ها و بخش‌هاي دولتي و غيردولتي این را امکان مي‌دهد با در‌خواست بازنشستگي زنان شاغل با حداقل ۲۰‌سال سابقه کار و بدون محدوديت سني موافقت کنند.
 
 طرحي که اگرچه به ظاهر با قيد «اختياري‌بودن»، راه هرگونه نقد يکطرفه را بر منتقدان خود بسته اما به باور بسياري، در صورت اجرايي‌شدن، مي‌تواند آينده شغلي بسياري از زنان، از‌جمله زنان سرپرست خانوار را که تعداد آنها روبه افزايش است، با تهديدی جدي از سوي کارفرماياني که حالا فقط يک انتخاب دارند، مواجه کند. به باور بسياري از منتقدان، نتيجه مستقيم چنين طرح‌هايي، رانده‌شدن هر چه بيشتر زنان به بازار کار غيررسمي و حذف تدريجي آنها از بازار کار ايران است.
 
موافقان و مخالفان طرح چه مي‌گويند
 
دورکاري، تبديل مرخصي سه‌ماهه زايمان به ۶ماه، کاهش ساعت کاري زنان داراي شرايط خاص و حالا بازنشستگي پيش از موعد زنان… اينها چند نمونه از طرح‌هايي بوده که در سال‌هاي گذشته بارها و بارها فعالان حوزه زنان را به واکنش‌هاي متفاوتي واداشتند؛ طرح‌هايي که به باور بسياري، با اولويت‌گذاري سياست‌هاي ابلاغي افزايش جمعيت، وضعيت زنان در بازار کار را تحت‌تأثير قرار مي‌دهند و بر گستره شکاف جنسيتي در بازار کار اضافه مي‌کنند؛ نکته‌اي که به نظر مي‌رسد چندان مورد توجه قانونگذاران قرار نگرفته است.
 
درحالي‌که هنوز چند ماه به يکساله‌شدن شروع به کار نمايندگان در مجلس دهم باقي مانده، به نظر مي‌رسد اين مجلس در زمينه تصويب قوانين مسئله‌دار در راستاي تغيير وضعيت زنان در بازار کار، گوي سبقت را از مجالس هشتم و نهم ربوده است؛ طرح‌هايي که با قيودي چون «کاهش ساعت کاري زنان با شرايط خاص» يا «بازنشستگي پيش از موعد زنان به درخواست خودشان»، يکي پس از ديگري تصويب مي‌شوند و در ظاهر با پوشش حمايت از اشتغال زنان تلاش مي‌کنند اقبال عمومي را به‌سوي خود جلب کنند اما به باور بسياري از کنشگران مدني، در بطن خود زنگ خطر را براي زناني که هنوز پشت در آهنين بازار کار مانده‌اند، به صدا در‌مي‌آورند.
 
سه هفته پيش بود که با پيشنهاد نمايندگان فراکسيون زنان مجلس، سازمان‌ها و شرکت‌هاي دولتي و غيردولتي تابع صندوق‌هاي بازنشستگي موظف شدند با درخواست بازنشستگي زنان شاغل که داراي حداقل ٢٠ سال سابقه کار هستند، بدون محدوديت سني موافقت کنند. از جمله موافقان اين طرح نيز شايد نماينده پيشنهاد‌دهنده آن در مجلس باشد. پروانه سلحشوري، عضو فراکسيون زنان مجلس، اخيرا در اظهارنظري درباره جزئيات مصوبه بازنشستگي پيش از موعد زنان، با تأکيد بر اختياري‌بودن درخواست بازنشستگي از سوي زنان شاغل، تصويب اين طرح را گامي مثبت در راستای ورود زنان جوياي کار عنوان کرده و گفته است: «با اين مصوبه، زناني که بهره‌وري لازم را بعد از ۲۰ سال خدمت ندارند، مي‌توانند با درخواست بازنشستگي کنار بروند و جاي خود را به زنان ديگري که در جست‌وجوي کار هستند، بدهند.» اظهار‌نظري که با نقدهايي از سوي کارشناسان روابط کار و فعالان حقوق زنان مواجه شد.
 
واکنش مخالفان بازنشستگي پيش از موعد زنان
 
دو گروه بيشترين انتقادات را به اين طرح وارد کرده‌اند؛ گروه اول با استناد به مناسبات بازار کار مي‌پرسند چرا چنين قوانيني درباره مرداني که با ۲۵سال سابقه کار در مشاغل سخت و زيان‌آور و با وجود سختي کار و نبود بهره‌وري مشغول به کار هستند و سال‌هاست تقاضاي بازنشستگي پيش از موعد دارند، اجرا نمي‌شود و فقط در مورد زناني که لزوما در مشاغل سخت هم کار نمي‌کنند، اجرايي مي‌شود؟! از طرفي، آنها اين نکته را هم مطرح مي‌کنند که برهم‌خوردن تعادل جنسيتي در بازار کار، نتيجه قطعي اجراي چنين طرح‌هايي است.
 
گروه دوم اما علاوه بر موارد مطرح‌شده، موضوع ديگري را هم مطرح مي‌کنند و آن اين است با اجراي چنين قانوني عملا دست زنان جوياي کار و متخصص از دسترسي به فرصت‌هاي شغلي برابر کوتاه مي‌شود. آنها استدلال مي‌کنند صندوق‌هاي بيمه‌اي به‌دليل مشکلات مالي‌ای که با آن دست به گريبان هستند، قادر به تأمين مستمري زناني که زودهنگام بازنشسته مي‌شوند، نيستند و در نتيجه، کارفرمايان هم به استخدام زنان تمايلي نشان نخواهند داد؛ نتيجه طبيعي چنين اتفاقي از نظر آنها اين است که زنان جوياي کار با وجود متخصص‌بودن در حرفه خود هم نمي‌توانند شرايط امن شغلي را تجربه کنند و به‌همين‌دليل، به‌سمت بازار کار ناامن که مشاغل غيررسمي را شامل مي‌شود، سرازير خواهند شد.
 
اين گروه هشدار مي‌دهند حضور زنان در بازار کار غيررسمي، بر دامنه آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از ناامن‌بودن کار در مشاغل غير‌استخدامي خواهد افزود؛ نکته‌اي که به نظر مي‌رسد شبهه به حاشيه رانده‌شدن و حذف تدريجي زنان از بازار کار را تقويت کند. با اين همه، نمايندگان تصويب‌کننده طرح مي‌گويند اين خواسته زنان بوده که امکان بازنشستگي زودهنگام برايشان فراهم شود و اين انتقادات پذيرفته‌شده نيست.
 
طرحي به ظاهر حمايتي براي شاغلان رسمي
 
زهرا کريمي، عضو هیأت‌علمی اقتصاد دانشگاه مازندران معتقد است زناني که از آنها به‌عنوان متقاضيان بازنشستگي زودهنگام نام مي‌برند، عمدتا افرادي هستند که شاغل بوده و ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار رسمي دارند. اين درحالي است که به گفته او، چنين طرح‌هايي، براي زنان متخصصي که هنوز به بازار کار رسمي وارد نشده‌اند، بسيار تهديد‌کننده و بازدارنده است. کريمي به «وقايع‌اتفاقيه» مي‌گويد: اين طرح، فقط به زنان شاغلي که مي‌خواهند زودتر بازنشسته شوند و احتمالا به‌دنبال کارهاي ديگري هستند (کار در بخش خصوصي بعد از سال‌ها سابقه کار در بخش رسمي) فرصت مي‌دهد و از آن طرف، زنان متخصصي که هنوز وارد بازار کار نشده‌اند و آنهايي که مي‌خواهند در حرفه‌شان پست بالاتري بگيرند، متضرر خواهند شد.
 
او ادامه مي‌دهد: کساني که متقاضي بازنشستگي پيش از موعد هستند، اغلب زناني بوده‌اند که بعد از ۲۰ سال سابقه خدمت مي‌خواهند به‌سراغ يک کار جديد در بخش خصوصي که احتمالا برايشان سود و صرفه‌اي هم دارد، بروند اما براي کساني که در جست‌وجوي کار هستند، قطعا شرايط، نامساعد خواهد شد.
 
حذف زنان شاغل به بهانه جايگزيني زنان جوياي کار
 
در همين حال، نمايندگان زن مجلس معتقد هستند، تصويب چنين طرحي مي‌تواند به بازشدن فضاي کار براي زناني که در جست‌وجوي کار هستند، منجر شود. پروانه سلحشوري در اين‌باره گفته است: اين طرح باعث مي‌شود، زناني که بعد از ۲۰ سال بهره‌وري لازم را ندارند، کنار بروند و جاي خودشان را به زناني بدهند که با وجود داشتن مدرک تحصيلي بالاتر همچنان در جست‌وجوي کار هستند.
 
کريمي دراين‌باره مي‌گويد: اين مسئله که با وجود چنين قوانيني، جا براي زناني که در جست‌وجوي کار هستند، باز مي‌شود، قابل‌قبول نيست. در نظر بگيريد، يک شرکت بخواهد همزمان دو نيروي زن و مرد را که باهم به بازار کار وارد شده‌اند، استخدام کند. خود به خود که زنان به‌دليل بسياري از باورهاي کليشه‌اي به‌عنوان نيروي کار پر از اما و اگر وارد بازار کار مي‌شوند. باورهايي مثل اينکه، نيروي کار زن اگر مجرد باشد، خوب است و وقتي ازدواج مي‌کند، ديگر به درد کار نمي‌خورد. اين مسئله را در نظر بگيريد و بعد تصويب چنين قوانيني مثل بازنشستگي زنان با ۲۰ سال سابقه را هم اضافه کنيد؛ در چنين شرايطي شما خودتان را بگذاريد به جاي يک کارفرما؛ آن زن را استخدام مي‌کنيد يا مردي که هيچ‌کدام از اين اما و اگرها را به‌همراه خود ندارد؟!»
 
کريمي به پشت‌پرده‌هاي تصويب اين طرح هم اشاره مي‌کند و مي‌گويد: کساني که اين قانون را پيشنهاد دادند، هدف اصلي‌شان اين است که بازار را براي مردان بازتر کنند و اين حرف‌ها که با بازنشسته‌شدن پيش از موعد زنان، جا براي زنان جوان ديگر که هنوز وارد بازار کار نشده‌اند، باز مي‌شود، چندان منطقي به‌نظر نمي‌رسد. گرايش اصلي تدوين‌کنندگان چنين قانوني اين است که کار مال مردان است و متوجه آثار زيان‌بار چنين اقداماتي نيستند.
 
ناديده‌گرفتن زنان سرپرست خانوار در مشاغل رسمي
 
يکي از آثار زيان‌باري که اين استاد دانشگاه به آن اشاره مي‌کند، تنگ‌ترشدن فضاي کار براي زنان سرپرست خانوار است. تعداد زيادي از اين زنان درحال‌حاضر نيز به‌دليل محدوديت‌هاي شغلي از دسترسي به بازار کار رسمي محروم هستند. کريمي دراين‌باره مي‌گويد: درحال‌حاضر، تعداد خانواده‌هاي زن‌سرپرست روزبه‌روز در حال زيادشدن بوده و بر‌اساس آماري که مرکز آمار منتشر کرده است، بيش از ۱۲ درصد خانوار‌ ايراني، زن‌سرپرست هستند و اين مسئله بر الزامات حمايتي قانون از زنان در بازار کار اضافه مي‌کند.
 
گسترده‌شدن حجم ورود زنان به بازار کار غيررسمي از ديگر مواردي است که آينده شغلي زنان را در مناسبات بازار کار تحت‌تأثير قرار مي‌دهد. بازنشستگي زودهنگام، کارفرمايان بخش دولتي و عمومي را از جذب نيرويي که مي‌تواند کمترين مدت بهره‌وري را داشته باشد، بازمي‌دارد و در نتيجه، زنان جوياي کار به‌سمت بخش خصوصي و بازار کار غيررسمي کشيده مي‌شوند؛ اين درحالي است که گزارش‌هاي مختلفي نشان مي‌دهند، ناامني شغلي و تهديدهاي رواني بيش از هر چيز زنان شاغل در بخش خصوصي و بازار کار غيررسمي را تهديد مي‌کند.
 
کريمي دراين‌باره توضيح مي‌دهد: «اين قوانين در درجه اول، حضور زنان را در بازار کار کمتر کرده و در درجه دوم، تعداد بيشتري از زنان را بيش از گذشته به‌سمت بازار کار غيررسمي سوق مي‌دهد زيرا مراکز رسمي‌ای که مبتني‌بر استخدام هستند تا پيش از اجراي چنين طرح‌هايي هم تمايلي به استخدام زنان نداشتند؛ چه رسد به اينکه که قرار است از اين پس با درخواست بازنشستگي پيش از موعد زنان مواجه شوند.»
 
ريسک بيمه‌ها برای اجراي طرح
 
از ديگر مواردي که طرح اخير مجلس را چالش‌برانگيز کرده، بی‌توجهی به بحث تأمين بودجه صندوق‌هاي بازنشستگي براي اجراي چنين طرحي است. صندوق‌هاي بازنشستگي از جمله تأمين‌اجتماعي، هم‌اکنون با چالش‌هايی جدي در تأمين مستمري ميليون‌ها بازنشسته عادي خود مواجه هستند. بدهي دولت به صندوق‌هاي بيمه‌اي از يک‌طرف و عدم پيش‌بيني بودجه قطعي براي پرداخت مستمري به زناني که مي‌خواهند زود بازنشسته شوند، باعث مي‌شود حتي زناني که تمايل به بازنشستگي زودهنگام دارند هم نتوانند به آينده خوشبين باشند. کريمي معتقد است از جمله مواردي که مورد غفلت نمايندگان پيشنهاددهنده اين طرح قرار گرفته، بحث صندوق‌هاي بيمه‌اي است.
 
او به عدم توانايي صندوق‌هاي بيمه‌اي در پرداخت تعهداتشان اشاره کرده و مي‌گويد: طرح بازنشستگي پيش از موعد زنان، شرط سني هم ندارد. در نظر بگيريد، خانمي اگر در ۱۸ سالگي شاغل شده باشد و در ۳۸ سالگي درخواست بازنشستگي کند، مي‌تواند به‌راحتي ۴۰ سال مستمري بگيرد و اين مسئله بار مالي را براي بيمه‌ها بالا مي‌برد؛ اين درحالي است که بيمه‌ها با مشکلات زيادي براي تأمين مستمري‌هاي پيش از موعد مواجه‌ هستند که بر مشکلات اجراي چنين طرحي اضافه مي‌کند.

[ad_2]


LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE