بایگانی برای آذر, ۱۳۹۵

سرقت تجهیزات و تصاویر یک برنامه تلویزیونی!

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری ایسنا: عوامل برنامه تلویزیونی «نبض دانشجو» در کانال رسمی‌ این برنامه اعلام کرده‌اند که بامداد سه‌شنبه (۹ آذرماه) همه تجهیزات تهیه و تدوین از جمله تجهیزات صدا و تصویر و چند دوربین، حافظه‌های جانبی و هزاران ساعت برنامه و تصویر آرشیوی آن‌ها به سرقت رفته است.

محمد رضایتی، سردبیر برنامه تلویزیونی «نبض دانشجو»، ضمن تایید این خبر اظهار کرد: استودیوی برنامه «نبض دانشجو» خارج از سازمان صداوسیما قرار دارد و وقتی روز گذشته (۹ آذرماه) برای تدوین نهایی قسمت این هفته برنامه به دفتر رفتیم، متوجه شدیم که تمام وسایل و تجهیزات صدا، تصویر و تدوین و هزاران ساعت از برنامه‌های تهیه‌شده به سرقت رفته است.   

او همچنین اعلام کرد که برنامه «نبض دانشجو» این هفته به علت دستبرد افراد ناشناس به دفتر این برنامه و سرقت همه تصاویر و تجهیزات صدا و تصویر پخش نمی‌شود.

سردبیر برنامه «نبض دانشجو» با اشاره به نزدیک بودن ۱۶ آذر (روز دانشجو) گفت: با توجه به این‌که هفته آینده روز دانشجو را هم در پیش داریم، کارمان بسیار سخت شده است. به هر حال تلاش می‌کنیم با کمک دوستان بتوانیم این برنامه را به پخش برسانیم.

 «نبض دانشجو» برنامه‌ای خبری – دانشجویی است که هر هفته در شبکه خبر سیما به انعکاس رویدادهای دانشگاهی و دانشجویان می‌پردازد و تا کنون بیش از ۶۰ قسمت آن پخش شده است.

[ad_2]

مهران مدیری در پشت صحنه «ساعت پنج عصر»

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرآنلاین: مهران مدیری این روزها سرگرم ساخت نخستین فیلم سینمایی خود «ساعت پنج عصر» است.

مدیری و گروه تولید این فیلم سینمایی این روزها در تهران سرگرم فیلمبرداری هستند و در عکس‌های منتشر شده از فیلم، تصاویری از سیامک انصاری بازیگر نقش اصلی «ساعت پنج عصر» مقابل دوربین محمود کلاری دیده می‌شود.

تازه‌ترین عکسی که از پشت صحنه این فیلم سینمایی منتشر شده، مدیری را در حال گفت‌و‌گو با کلاری مدیر فیلمبرداری این فیلم نشان می‌دهد.

 
مهران مدیری در پشت صحنه «ساعت پنج عصر» 

[ad_2]

پاییزی ترین روز آذربایجان

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری مهر: دکتر سید حسن هاشمی که امروز به تبریز رفته بود تا در مراسم تشییع جان باختگان حادثه قطار تبریز – مشهد شرکت کند، یادداشتی به همین مناسبت نوشت:

امروز، نهمین روز از آخرین ماه فصل خزان، یکی از پاییزی‌ترین روزهای زندگی من بود؛ سرد و تلخ و غم انگیز.

روزی که همراه با تعدادی از اعضای هیئت دولت برای همدری با مردم شریف آذربایجان و به‌ ویژه خانواده‌های محترم جان باختگان حادثه‌ی قطار تبریز ـ مشهد به تبریز سفر کردیم و در یکی از غمگنانه‌ترین مراسم تشییع حضور یافتیم.

عظمت و بزرگی مردم غیور آذربایجان از روزهای دور تا امروز در برگ برگ کتاب قطور تاریخ این مرز و بوم می‌درخشد؛ امروز هم در سوزی پاییزی، پس از چهار روز از وقوع این حادثه‌ی جانگداز، آمده بودند تا مسافران بهشتی خود را به خاک بسپارند، عزیزانی که پایان زندگی مادی‌شان، تعبیر آیه ١٠٠ سوره نساء است و اجر و پاداش‌شان نزد خدای بزرگ محفوظ.

آنچه در این چند سطر می‌خواهم بر آن تاکید کنم حضور پرشور، همراه با صبوری، خویشتنداری و متانت مردم شریف و داغدار آذربایجان در این مراسم است و حضوری چنین شکوهمند، مسئولیت دولت را در پرداختن به علل وقوع این‌گونه حوادث، فارغ از هرگونه هیاهوی سیاسی و فضای احساسی دو چندان می‌کند.

بر اساس اطلاعات و مستندات، بعد از وقوع این حادثه، همه‌ی دست اندرکاران و آنها که باید، تلاشی گسترده و خستگی‌ناپذیر را آغاز کردند که از همه آنها باید تشکر کرد اما در هر حادثه، نکات عبرت آموزی نیز وجود دارد که نباید مغفول بماند و ابعاد حادثه چه به لحاظ دلایل وقوع و چه امدادرسانی پس از آن، باید به‌دقت واکاوی شود تا در آینده شاهد تکرار حوادث نباشیم.

خوشبختانه با دستور صریح رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه هیئتی با دقت کامل بررسی کلان ماجرا را برعهده گرفته‌اند؛ من هم بازرس ویژه‌ای تعیین کردم تا عملکرد همکارانم در اورژانس و مراکز درمانی به دقت بررسی و تحلیل شود. هرچند که در عیادت از مصدومان، هم آنها و هم خانواده‌های‌شان از خدمات دریافتی ابراز رضایت می‌کردند.

در پایان و در شب شام غریبان هموطنان‌مان در تبریز، لازم می‌دانم از استاندار مدیر، محبوب و محترم آذربایجان شرقی که از زمان وقوع حادثه حضوری فعال و مدبرانه داشتند و از تمام نیروهای استان تشکر کنم که این مراسم باشکوه را با نظم و ترتیب برگزار کرده، موجب آرامش مردم عزیزآذربایجان و خانواده‌های داغدار شدند.

[ad_2]

دی میستورا: بحران سوریه باید پایان یابد

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری فارس: «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه اعلام کرد با اینکه تروریست‌ها و معارضان در شرق حلب به غیرنظامیان اجازه نمی‌دهند این مناطق را ترک کنند اما تا کنون ۶۰هزار نفر موفق به خروج از طریق گذرگاه‌های انسانی شده‌اند.

دی‌میستورا طی ویدئو کنفرانس در نشست شورای امنیت با بیان اینکه لازم است هرچه سریعتر راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه حاصل شود، گفت طی دو هفته گذشته افزایش حملات به شرق حلب باعث شد که نیروهای دولتی سوریه بتوانند ۴۰ درصد از این مناطق را از معارضان پس‌بگیرند.

وی با ادعا اینکه حملات به غرب و شرق حلب با درجات یکسانی انجام نمی‌گیرد، اما عملیات دولت سوریه را به کشته شدن غیرنظامیان در غرب حلب متهم کرد.

دی‌میستورا: معارضان اجازه خروج از حلب را به غیرنظامیان نمی‌دهند/ جبهة النصره باید حلب را ترک کند

نماینده ویژه ملل متحد در امور سوریه تصریح کرد حدود ۶۰هزار نفر از شرق حلب فرار کرده‌اند و این در حالی است که معارضان اجازه نمی‌دهند غیرنظامیان مناطق جنگی این شهر را ترک کنند.

دی‌مستورا ابراز امیدواری کرد نشست امروز (چهارشنبه) شورای امنیت بتواند روی حل تراژدی انسانی که در حلب بوجود آمده تمرکز کند و افزود هنوز ده‌ها هزار غیرنظامی در مناطق تحت کنترل معارضان حضور دارند و وضعیت آنها هر روز وخیم‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم در شرق و غرب حلب به کمک نیاز دارند، اظهار داشت حملات به «ادلب»، ریف «دمشق» و «لاذقیه»  و دیگر مناطق ادامه دارد.

نماینده ویژه امور سازمان ملل خواستار عدم ممانعت از خروج غیرنظامیان از شرق حلب شد و مدعی شد که نگرانی وجود دارد که دولت سوریه کسانی را که از شرق حلب می‌گریزند به بهانه حضور معارضان و تروریست‌ها در میانشان بازداشت می‌کنند.

دی‌مستورا با درخواست برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای یافتن عاملین حمله به بیمارستان‌ها در حلب، افزود لازم است تمام طرفین درگیر با خروج جبهة‌النصره از شرق حلب موافقت کنند.

وی تاکید کرد پیشنهادش درباره حلب هنوز پابرجاست و گفت مقصود ما این بود جبهة النصره حلب را ترک کند و به معارضین در حلب مدیریت محلی اعطا شود نه حکومت مختار.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه همچنین تصریح کرد خشونت در حلب یک‌جانبه نبوده و درحال تخریب زیرساخت‌های این شهر است.

دی‌میستورا با پیشنهاد طرحی جهت توقف درگیری‌ها در خلب و خروج معارضان مسلح از این شهر، اظهار داشت درگیری‌ها در شرق حلب احتمالا برای هفته‌ها ادامه یابد و صدمات اساسی وارد کند. جامعه جهانی باید از طرفین درگیر بخواهد که به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند.

وی در پایان گفت حل بحران سوریه باید به نحوی باشد که دوباره به جنگ بازگشته نشود و باید به ملل متحد و سازمان‌های همکارش اجازه داده شود تا وارد شهر حلب شده و به مردم کمک کنند.

در ادامه این نشست «استفان اوبراین» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه از طریق ویدئو کنفرانس شروع به سخنرانی کرده و گفت تا کنون هزاران سوری مجبور شده‌اند از حلب بگریزند که ما ۲۵هزار عدد از آنها را رصد کرده که از این تعداد ۱۳هزار نفر از شرق حلب بوده‌اند.

اوبراین: خواستار راه‌حل سیاسی برای پایان بحران سوریه هستیم

اوبراین با ادعای اینکه صدها نفر از مردم حلب در نزاع‌های میان طرفین درگیر گرفتار شده‌اند، اظهار داشت نگرانی‌هایی وجود دارد که برخی گروه‌های معارض اجازه نمی‌دهند غیرنظامیان از حلب خارج شوند.

وی مدعی شد دولت سوریه تعدادی از غیرنظامیان را که از حلب می‌گریزند به اتهام ارتباط با گروه‌های تروریستی و معارض بازداشت می‌کنند.

این مقام ملل متحد از دولت سوریه خواست تا به سازمان ملل اجازه دهد نیازهای انسانی مردم حلب را اعلام کند اما گفت که این سازمان چیزی ندارند تا به ۴۵هزار نفری که از شرق حلب می‌گریزند ارائه دهد.

اوبراین گفت لازم است دولت سوریه شرایط امنی را برای ورود کمک‌های انسانی به حلب ایجاد کرده و از مانع شدن خودداری کند. حملات هوایی فقط منحصر به شرق حلب نبوده بلکه غرب این شهر را نیز شامل شده است.

وی از طرفین درگیر خواست تا به قوانین بین‌المللی احتارم گذاشته و از غیرنظامیان محافظت کنند و از شورای امنیت نیز خواستار شد تا به خشونت‌ها و خونریزی‌ها در سوریه پایان دهد.

انگلیس: آتش‌بس فوری باید در حلب اجرا شود

نماینده دایم انگلیس در سازمان ملل نیز در این نشست، خواستار آتش بس فوری در حلب به منظور ارسال کمک‌های انسان دوستانه به این شهر شد.

وی همچنین به شدت درگیری‌ها در این شهر اشاره کرد و گفت که نمی‌توان با شرایط اسفناک این شهر زندگی کرد.

فرانسه: تروریست‌ها از درگیر‌ی‌ها حلب سود می‌برند

از سوی دیگر، نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل نیز گفت که تنها تروریست‌ها هستند که از شرایط حلب و درگیری‌ها در این شهر سود می‌برند.

 وی تأکید کرد که راه حل سیاسی تنها راه پایان دادن به بحران کنونی سوریه است.

[ad_2]

حکم اعدام به اتهام مخالفت با شاه سعودی

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری فارس: دادگاه کیفری عربستان چهار شهروند این کشور را به اتهام مخالفت با ولی‌امر [پادشاه عربستان] و تیراندازی به سوی نیروهای امنیتی و ساختمان‌های دولتی از جمله زندان قطیف به اعدام و زندان محکوم کرد.

پایگاه خبری «العاجل»، گزارش داد سه تن از این متهمان به اعدام و یک نفر دیگر به ۱۲ سال زندان و ۱۲ سال ممنوعیت خروج از عربستان محکوم شده است.

متهم اول این پرونده به دلیل آنچه تلاش برای یادگیری تیراندازی و اقدام به شلیک گلوله به سوری خودروهای نیروهای امنیتی و ساختمان‌های اداری خوانده شده به فساد فی الارض متهم و ارتباط با حامیان جریان‌های انحرافی به اعدام محکوم شده است.

متهم دوم این پرونده نیز به عدم اطاعت از ولی امر، همکاری در تیراندازی به نیروهای امنیتی و عیادت یکی از مجروحان درگیری‌های مسلحانه با نیروهای امنیتی به اعدام محکوم شده است.

متهم سوم نیز با اتهامات مشابهی از جمله اقدام به انجام عملیات خرابکارانه و اقدام علیه امنیت ملی متهم و به اعدام محکوم شده است.

هنوز مشخص نیست این محکومان از شهروندان شیعه عربستانی هستند که در جریان اعتراضات مسالمت آمیز شیعیان در قطیف علیه آن‌ها پرونده سازی شده یا اینکه وابسته به جریان‌های تروریستی عربستان هستند.

[ad_2]

ورود ۲۹۹ هزار زائر پیاده به مشهد مقدس

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری فارس: «حسن رضایی» در گفت‌وگو با خبرنگار در خصوص حضور زائران پیاده در دهه آخر صفر و عزیمت آنان به حرم رضوی گفت: ۲۹۹ هزار زائر از ۱۸ تا ۳۰ صفر به صورت پیاده برای زیارت حرم امام رضا (ع) وارد مشهد شده‌اند که از این تعداد ۴۱ درصد زن و ۵۹ درصد مرد بودند.

وی با بیان اینکه در سال جاری از ۱۹ استان کشور زائران پیاده به سمت مشهد عزیمت کرده‌اند، گفت: برای ارائه خدمات به این زائران ۲۶۰ ایستگاه صلواتی بین راهی و همچنین ۲۴۰ مرکز اسکان ویژه زائران پیاده در نظر گرفته شده بود.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی اظهار داشت: ۷۵ هزار و ۴۲۰ نفر در مراکز اسکان تعبیه شده مستقر شدند و ۳ روز پذیرایی رایگان از آنها به عمل آمد.

رضایی با بیان اینکه بزرگترین کاروان زائران پیاده مربوط به هیأت پیروان ولایت از نیشابور با ۳ هزار زائر زن بوده است، گفت: کوچکترین کاروان هم مربوط به شهر کاشان و هیأت غریب‌الرضا با ۲۲ نفر بوده است.

وی تصریح کرد: در طول مسیر محورهای استان خراسان رضوی که ۸۵۰ کیلومتر است به زائران پیاده خدمت‌رسانی صورت گرفت.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی با بیان اینکه ۸ کاروان اهل سنت با ظرفیت هزار نفر در این مدت به مشهد مقدس جهت زیارت هشتمین امام شیعیان سفر کرده‌اند، اظهار داشت: ۴ هزار زائر از کشور افغانستان، ۴۵ زائر از شهر استانبول ترکیه و ۴۵ زائر از کشور عراق در ایام پایانی ماه صفر در مشهد حضور داشتند.

رضایی با بیان اینکه خدمت‌رسانی در ۳ حوزه برای زائران پیاده صورت گرفت، گفت: خدمات رفاهی شامل برپایی ایستگاه‌های بین‌راهی و پذیرایی ۳ وعده توسط هیأت‌های مذهبی و خیرین صورت گرفته است که برخی ایستگاه‌های صلواتی توسط سپاه، ارتش، بسیج، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد برپا شده بود.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی هم خدماتی به زائران پیاده ارائه شد، افزود: به همین جهت یک قرارگاه فرهنگی با محوریت آستان قدس رضوی، معاونت فرهنگی بسیج استان خراسان رضوی، معاونت فرهنگی سپاه استان خراسان رضوی، معاونت فرهنگی شهرداری مشهد، معاونت زیارتی استان خراسان رضوی، حوزه علمیه مشهد و امور فرهنگی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی جهت اعزام روحانی به کاروان‌ها و ایستگاه‌های صلواتی و توزیع بسته‌های فرهنگی اقدامات ویژه‌ای انجام دادند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی درباره خدمات ارائه شده به زائران پیاده افزود: در این بخش ۱۰۰ پزشک از جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بسیج جامعه پزشکی کشور، سازمان نظام پرستاری، هلال‌احمر، بیمارستان‌های خیریه مشهد و بهداری سپاه استان خراسان رضوی خدماتی را به زائران پیاده امام رضا (ع) ارائه کردند.

رضایی با بیان اینکه از ۲۴۰ مرکز اسکان زائران پیاده ۱۸۰ مرکز از سوی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در اختیار زائران قرار گرفته است، گفت: مابقی مراکز استان شامل حسینیه‌ها و منازل مردم در اختیار این زائران بوده است.

وی با بیان اینکه در امر اسکان زائران و خدمت‌رسانی به آنان سازمان حج و زیارت، آستان قدس رضوی، آموزش و پرورش خراسان رضوی، هیأت‌های مذهبی، هیأت متوسلین به جواد‌الائمه و صنوف مشهد جهت پذیرایی از زائران کمک‌های شایانی کردند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی تصریح کرد: بزرگترین ایستگاه صلواتی در ملک‌آباد توسط خدام آستان قدس رضوی برپا شده بود.

رضایی با بیان اینکه امسال نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد رشد در حوزه ایستگاه‌های خدمت‌رسان به زائران پیاده داشته‌ایم، تصریح کرد: در بخش ساختمان‌سازی برای خدمات به زائران پیاده نیز ۳۰ درصد رشد داشته‌ایم ضمن اینکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در بخش امور بهداشتی کمک شایانی را به زائران پیاده حرم رضوی انجام داده است.

وی با بیان اینکه ۶ محور ورودی به مشهد جهت عزیمت زائران پیاده وجود داشت، گفت: محور نیشابور – مشهد، تربت حیدریه – مشهد، تربت‌جام – فریمان – مشهد، سرخس – مشهد، کلات – مشهد، قوچان – مشهد این ۶ محور بوده است که به دلیل کمبود امکانات در ۲ محور سرخس – مشهد و همچنین کلات – مشهد سپاه و بسیج کمک شایانی در این بخش انجام داده‌اند.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی بیان داشت: استان‌های فارس، تهران، مرکزی، اصفهان، همدان، آذربایجان غربی در امر خدمت‌رسانی به زائران پیاده حرم رضوی شرکت داشته و ایستگاه صلواتی برپا کردند.

وی در پایان با بیان اینکه در بخش خدمات درمانی هلال‌احمر ۹ استان به خراسان رضوی هنگام عزیمت زائران پیاده کمک کردند، تصریح کرد: در طول مسیر عزیمت زائران ۳ بالگرد هلال‌احمر هم جاده‌های منتهی به شهر مشهد را رصد می‌کردند.

[ad_2]

گفتگوی اردوغان و پوتین درباره حلب

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری فارس: منابعی در ریاست جمهوری ترکیه می‌گویند «رجب طیب اردوغان» در گفت‌وگوی تلفنی با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود درباره وضعیت وخیم انسانی در حلب صحبت کرد.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» به نقل از منابعی که نامشا را فاش نکرد نوشت دو رئیس جمهور بر ضرورت برقراری آتش‌بس و پایان دادن به درگیری‌ها در حلب و تسریع ارسال کمک‌های بشردوستانه به این شهر تحت محاصره توافق کردند.

بر این اساس، تماس تلفنی روز چهارشنبه اردوغان و پوتین مباحث دیگری از جمله روابط دوجانبه ترکیه و روسیه، راه‌حلی برای پایان دادن به سوریه و همچنین همکاری برای مبارزه با تروریسم را پوشش داد.

[ad_2]

برجام نفتی در راه است

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرآنلاین: کشورهای صادر کننده نفت امروز چهارشنبه در نشست خود در وین در خصوص کاهش تولید نفت خام به توافق رسیدند.

اعضای اوپک توافق کرده اند که روزانه تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از نفت خود را کاهش دهند.

شايد زماني كه رسانه ها در تاريخ ۲۶ مهر سال گذشته خبر توافق برنامه هسته اي ايران با پنج به علاوه يك را منتشر مي كردند هرگز كمان نمي بردن بیش از یک سال بعد بيژن نامدار زنگنه در سوي توافقي قرار گيرد كه ان را بتوان برجام نفتي نامگذاري كرد.

آن‌گونه که بلومبرگ و رویترز گزارش داده‌اند یک عضو هیئت نمایندگی اوپک در این زمینه گفته است وزرای نفت این سازمان در نشست امروز خود توافق کردند تولید اوپک به ۳۲٫۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

در معاملات امروز و در پی افزایش امیدواری ها به توافق اوپک برای کاهش تولید، قیمت جهانی نفت بیش از ۳ دلار افزایش یافته و از ۵۰ دلار در هر بشکه عبور کرده است.

اختلافات ایران، عربستان و عراق مهمترین مانع دستیابی به توافق برای کاهش تولید اوپک بود. به نظر می رسد عربستان موافقت کرده است تولید نفت ایران در سطح ۳٫۹ میلیون بشکه در روز فریز شود.

این در حالی است که به گفته رضا زندی، خبرنگاران حاضر در وین، بر اساس تفاهم اوپك ايران حتي مي تواند توليدش را در شش ماهه ٢٠١٧ روزانه ٩٠ هزار بشكه افزايش دهد و به سقف ٣.٩ ميليون بشكه برساند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت پس از نشست اظهار کرد:«ما از جانب مشتری در بازار مشکلی نداریم و مشکل این است که نفت بیشتری برای فروش نداریم, ما هیچ محدودیتی از جهت مشتری نداریم.»

وی علاوه بر این در رابطه با صادرات میعانات ایران گفت:«صادرات نفت خام ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار بشکه در روز است و با میعانات گازی به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه می رسد.»

[ad_2]

سهم ایران از تولید نفت افزایش یافت

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری ایسنا: سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از افزایش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه سهم ایران از تولید نفت در اجلاس اپک خبر داد.

بهروز نعمتی که به همراه وزیر نفت برای شرکت در اجلاس اپک به وین سفر کرده در گفت‌و گو با ایسنا اظهار کرد: در این اجلاس، سهم اپک روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا کرد که بر این اساس سهم عراق، عربستان ، قطر و امارات حدود ۴ درصد کاهش یافت و تنها کشوری که سهمش نه تنها کاهش نداشته بلکه افزایش داشته کشور ماست.

وی افزود: تا این لحظه از مذاکرات حدود ۱۰۰ هزار بشکه به سهمیه ایران اضافه شده و ما فکر می کنیم انشاالله ۸۵ هزار بشکه دیگر به این سهمیه اضافه شود و بتوانیم به سقف قبل از تحریم یعنی ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار بشکه در روز برسیم.

[ad_2]

زنگنه: نفت ایران کمبود مشتری ندارد

چهارشنبه, آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵

[ad_1]

خبرگزاری مهر: به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز (چهارشنبه، ١٠ آذرماه) پیش از آغاز نشست غیرعلنی امروز اوپک اعلام کرد: به نظر می رسد همه برای توافق آماده اند.

وی همچنین با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی رئیسان جمهور ایران و روسیه، گفت: تصمیم‌گیری درباره تولید نفت روسیه در اختیار بالاترین مقام یعنی آقای پوتین است؛ پس از گفت و گوی روحانی و پوتین، مسئولان نفتی روسیه که با دوستان ما یعنی الجزایر و ونزوئلا دیدار کرده بودند نظرشان را تغییر دادند و گفتند برای همکاری با اوپک، تولید خود را کاهش می دهند.

به گفته وزیر نفت ایران، اعضای اوپک همچنین درباره استفاده از منابع ثانویه به توافق رسیده اند و  برای نظارت بر اوضاع، باید به منابع ثانویه تکیه کنیم.

زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره ارسال نامه ای از سوی ایران به اوپک درباره لزوم کاهش تولید عربستان، گفت: من چیزی ننوشته ام اما این روزها نامه های بسیاری میان اعضای اوپک مبادله شده است.

وی با بیان این که اعضای اوپک درباره برگزاری نشست با تولیدکنندگان غیر عضو اوپک بحثی نداشته‌اند، گفت: به نظر نمی رسد که ضرورتی داشته باشد؛ تنها مسئله مهم برای ما این است که غیر اوپکی ها بپذیرند که تولیدشان را کاهش دهند.

وزیر نفت ایران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره قیمت مطلوب نفت از دید ایران، گفت: قیمت نفت را بازار تعیین می کند، نه ایران و نه اوپک. اما قیمت بالای ٥٠ دلار مناسب است.

زنگنه همچنین با اشاره به برخی گمانه زنی ها درباره دوره شش ماه اجرای توافق کاهش تولید اوپک، گفت: این می تواند مرحله اول از هر توافقی باشد. ما با یک رقم آغاز می کنیم و در آینده آن را مدیریت می کنیم.

وی همچنین اعلام کرد: صادرات نفت خام ٢ میلیون و ٤٤٠ هزار بشکه در روز است و با میعانات گازی به ٢ میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه می رسد.

وزیر نفت ایران همچنین با اشاره به الزام آور بودن رئوس توافق (HOA)، گفت:  اکنون سه HOA  امضا کرده ایم و چند سند دیگر در ماه آینده امضا می کنیم؛ امیدوارم تا پایان امسال چند قرارداد بر اساس این HOA ها که در گذشته به توافق رسیده ایم، امضا کنیم.

به گفته زنگنه، فاز ١١ پارس جنوبی، یاران جنوبی، مارون بنگستان، کوپال بنگستان و آسماری از جمله میدانهایی هستند که درباره آنها مذاکره شده است و گفت: امیدواریم با یک شرکت برای لایه نفتی پارس جنوبی و برای میدانهای اسفندیار و فرزاد بی توافق امضا کنیم.

وزیر نفت ایران همچنین اعلام کرد: با وجود برخی چالش‌های مالی، ایران از نظر فنی برای همکاری با شرکت‌های هندی برای توسعه میدان فرزاد بی مشکلی ندارد و گفت: همه چیز به شرکت هندی بستگی دارد.

به گفته وی، در توافق اوپک به احتمال زیاد اعضا برای کاهش یک میلیون تا یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه از تولید روزانه این سازمان توافق خواهند کرد.

زنگنه با اشاره به تلاش ایران برای افزایش صادرات نفت پس از پایان تحریم، گفت: ما از جانب مشتری مشکلی نداریم و مشکل این است که نفت بیشتری برای فروش نداریم، ما هیچ محدودیتی از جهت مشتری نداریم.

وزیر نفت درباره این که تولید ٣٠٠ هزار بشکه نفت ایران در ٢ ماه گذشته از چه محلی تامین شده است، گفت: افزایش ٣٠٠ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت ایران در دو ماه گذشته، به طور عمده آزادگان، یادآوران، یاران و چند میدان عملیاتی دیگر در شرق کارون. بخشی از غرب و بخشی از شرق کارون بودکه که از میدان‌های برون فیلد است.

وزیر نفت ایران با اشاره به امضای چند قرارداد با شرکت‌های روسی لوک اویل، تات نفت، روسنفت، زاروبژنفت و گازپروم نفت اظهار کرد: روابط خیلی خوبی با شرکت‌های روسی داریم.

[ad_2]


LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE
LOVE